Wybielanie zębów – w domu, czy w gabinecie?
Większość z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych jest wybielanie zębów. Zastosowanie odpowiednich preparatów i technik stomatologicznych pozwala na rozpad nadtlenku wodoru oraz utlenianie przebarwień szkliwa. Metoda powinna być jednak dostosowana indywidualnie do potrzeb i preferencji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym różni się wybielanie zębów w warunkach domowych od wizyty u dentysty.
Czym różni się wybielanie zębów w domu i u dentysty?
Domowe sposoby wybielania zębów pozwalają na skuteczne usunięcie delikatnych przebarwień związanych ze spożywanie kawy, herbaty, naparów ziołowych oraz picia czerwonego wina. Sprawdzają się także w codziennej higienie jamy ustnej palaczy. Niektóre z domowych metod, mimo iż uchodzą za skuteczne, mogą prowadzić do uszkodzenia lub zarysowania szkliwa. Z tego powodu większość osób decyduje się na wizytę u stomatologa.
Wybielanie zębów Gdańsk dostosowane jest do potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu uzyskany efekt odznacza się wyjątkową trwałością. Lekarz oceni przyczynę problemu i zaproponuje optymalne metody rozjaśniania uśmiechu. Dodatkowo efekt zabiegu jest bardziej spektakularny niż po samodzielnym usuwaniu przebarwień.
Jakie są domowe sposoby wybielania zębów?
Do najpopularniejszych metod samodzielnego usuwania przebarwień należy nakładanie mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych past z dodatkiem sody oczyszczonej, która działa ścierająco, usuwając nagromadzone osady. Często stosuje się także węgiel aktywny, którego skuteczność nie została jednak potwierdzona.
Wiele osób samodzielnie tworzy własne pasty do zębów na bazie z oleju kokosowego. Dodatek sproszkowanej kurkumy oraz olejku miętowego pozwala na szybkie odświeżenie jamy ustnej. Przyprawa wykazuje przy tym właściwości wybielające, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, możesz przetestować także paski i żele wybielające.
Na czym polega wybielanie zębów u stomatologa?
Stomatolog może zaproponować jedną z dwóch metod wybielania zębów: długoterminową i jednoseansową. Dobór poprzedzony jest konsultacją specjalistyczną. Pierwszy sposób polega na nałożeniu odpowiedniego preparatu o konsystencji żelu oraz aktywowania go lampą halogenową, lampą LED lub laserem. Główną zaletą tej metody jest natychmiastowa zmiana zabarwienia zębów. Zabieg trwa około godziny. Dodatkowo podczas przeprowadzania procedury lekarz nakłada odpowiednie preparaty zabezpieczające szkliwo.
Druga metoda polega na wykonaniu specjalnej szyny, która umożliwia aplikowanie żelu wybielającego. Pacjent powinien stosować preparat samodzielnie w domu w sposób zalecony przez lekarza. Najczęściej konieczne jest zakładanie nakładek przez 2-3 tygodnie na kilka godzin dziennie.