Regularne serwisowanie wózków widłowych – dlaczego się to opłaca?
Regularne serwisowanie wózków widłowych zapewnia bezpieczeństwo pracy na magazynie oraz długą żywotność używanego sprzętu. Profesjonalna naprawa wózków widłowych w Bydgoszczy usprawni pracę w zakładzie oraz zagwarantuje ekspresowe wykonanie usługi.
Jakie części wózka ulegają awarii?
Wózki widłowe jak każdy sprzęt mają swoją żywotność, a regularne ich serwisowanie może znacząco ją wydłużyć. Istnieje kilka elementów, które wymagają częstszych wymian lub regeneracji. Należą do nich:
- Widły, czyli najważniejsza część każdego wózka. Nie podlegają one regeneracji, a na nowe należy wymienić je kiedy ulegną wytarciu o więcej niż 10%, lub w przypadku zmiany kąta ich rozwarcia czy innych zniekształceń.
- Opony są równie istotne jak widły. Zapewniają bezpieczną pracę i stabilność całego wózka. Podobnie jak w samochodzie należy je wymienić gdy bieżnik ulegnie znaczącemu zużyciu lub w przypadku innych uszkodzeń mechanicznych.
- Akumulator będący główną siłą napędową pojazdu. Można go wymienić po całkowitym zużyciu lub podawać go regeneracji tym samym zwiększając jego żywotność.
- Układ hamulcowy, jego sprawność zapobiega wypadkom.
- Układ kierowniczy pozwalający na swobodne sterowanie pojazdem, światła i inne elementy zapewniające widoczność.
- Układ hydrauliczny odpowiedzialny za prawidłową pracę elementów nośnych, umożliwiających transportowanie towaru.
Jak często należy wykonywać serwis?
Okresowe przeglądy nie tylko pozwalają na unikanie przestojów na magazynie, ale wynikają również z odpowiednich przepisów prawnych. Przeglądy i konserwacja powinny być odnotowywane w księdze rewizyjnej wózka, której posiadanie jest obowiązkowe. Istnieją trzy typy przeglądów wózków: codzienne, konserwatorskie oraz okresowe
Codzienne
Wykonywane są przez samego operatora wózka, który jednak nie może wykonywać samodzielnie żadnych napraw. Jak nazwa wskazuje, należy wykonywać je każdego dnia przed rozpoczęciem pracy.
Konserwatorskie
Te przeglądy wymagają od osoby je wykonującej specjalnych uprawnień, które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Częstotliwość ich wykonywania określona jest w dokumentacji danego wózka widłowego. Zwykle jest to 30 dni dla wózków z wysięgnikiem oraz 60 dni dla wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, prowadzone oraz zdalnie sterowane.
Okresowe
Wykonuje je osoba uprawniona na polecenie Urząd Dozoru Technicznego. Badanie ma na celu nie tylko sprawdzenie stanu technicznego wózka, ale również prawidłowości przeprowadzania pozostałych przeglądów.
Wózki widłowe-serwis na miarę naszych oczekiwań
Dobry serwis wózków widłowych powinien charakteryzować się przede wszystkim szybkościom realizacji napraw. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ branże, które wykorzystują wózki widłowe, nie mogą sobie pozwolić na długie przestoje. Dodatkowo niektóre serwisy wózków widłowych oferują maszynę zastępczą, dzięki czemu firma nie musi się martwić ewentualnymi stratami, które mogłyby się pojawić w przypadku przedłużającej się naprawy spowodowanej na przykład wydłużonym czasem oczekiwania na części zamienne.