Pielęgnacja skórzanych butów
Inspiracje,  Porady

Jak pielęgnować galanterię skórzaną?

Skóra galanteryjna to ponadczasowy materiał, z którego tworzone są różnorodne akcesoria, m.in.: torebki, portfele, paski, a także obuwie. I chociaż dzisiaj dostępne są również alternatywne skóry ekologiczne, to naturalne tworzywa wciąż cieszą się niegasnącą popularnością. Najpewniej spowodowane jest to tym, że łatwiej o nie dbać i zachować ich pierwotnie nienaganny wygląd. W tym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, jak dbać o swoje produkty ze skóry galanteryjnej i dlaczego warto zainwestować właśnie w nie.

Zalety skórzanej galanterii

To, co odróżnia produkty z tworzyw naturalnych od tych wykonanych z syntetycznych substytutów to przede wszystkim fakt, że są one trwalsze. Trudniej przy nich o zarysowania, zabrudzenia i uszkodzenia, których nie dałoby się zlikwidować odpowiednią pastą lub kremem do skóry. Warto również wiedzieć, że na rynku jest dostępnych znacznie więcej kosmetyków do pielęgnacji i renowacji skórzanych produktów, zatem proces naprawy jest znacznie prostszy – zarówno efektywny, jak i efektowny. W przypadku większej galanterii skórzanej, czyli obuwia, kurtek lub płaszczy, dobrą wiadomością jest to, że tworzywa naturalne umożliwiają swobodną wymianę powietrza.

Swobodna wymiana powietrza, czyli?

Wybierając galanterię wykonaną z materiałów pochodzenia naturalnego, można mieć pewność, że skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Pełni to niebagatelną funkcję zarówno latem, jak i zimą, gdyż podczas wysokich temperatur, skóra nie przegrzewa się i nie produkuje nadmiernej ilości potu, a podczas niskich temperatur jest odpowiednio ogrzana i otulona warstwą wierzchnią odzieży lub obuwia. To sprawia, że znacznie lepiej sprawdza się w trudnych warunkach niż skóry ekologiczne.

Jakie produkty do skóry naturalnej?

W przypadku galanterii skórzanej niesamowicie ważnym aspektem jest regularna pielęgnacja. Dzięki temu produkty zachowają świeży i nienaganny wygląd na dłużej. To dlatego poprzednie pokolenia mogły latami korzystać z jednej damskiej torebki, męskiej aktówki lub niezawodnych butów. Warto więc zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie produkty do konserwacji skóry naturalnej. To może być np. wysokojakościowy impregnat do galanterii skórzanej. Przy zakupie należy jednak zwrócić szczególną uwagę na przeznaczenie. Nie każdej substancji można zastosować do tego samego rodzaju skóry. Inny kosmetyk będzie potrzebny w przypadku skóry licowej, zamszowej i lakierowanej oraz nubuku. Producenci jednak umieszczają stosowne informacje na etykietach, aby pomóc klientom w wyborze.

Niezbędne akcesoria

Profesjonaliści zalecają stosowanie również olejówpast oraz kremów, które pomogą w utrzymywaniu nienagannego wyglądu skóry naturalnej. Nawilżają ją i przywracają pierwotny blask. Oprócz kosmetyków do skóry galanteryjnej przydadzą się również niektóre akcesoria, które pomogą np. w aplikacji produktów lub czyszczenia. To może być miękka gąbeczka do rozcierania kremu albo profesjonalna szczoteczka do nakładania pasty do skóry naturalnej.