schodołaz
Porady

Schodołazy – sprzęt, który realnie likwiduje bariery architektoniczne

Osoby niepełnosprawne ruchowo posiadają wciąż występujące ograniczenia w przemieszczaniu się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Obecne dookoła nas schody znacznie utrudniają ich codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem stały się schodołazy, dzięki którym osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim może pokonać barierę w postaci schodów, nawet krętych oraz stromych. 

Poznaj popularne schodołazy dla niepełnosprawnych

Schodołazy elektryczne to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie, dzięki któremu osoby, poruszające się na wózku inwalidzkim mogą przemieszczać się w górę i w dół schodów, znajdujących się w budynkach oraz prowadzących na zewnątrz obiektów. Schodołazy sprawdzają się zarówno w przypadku niepełnosprawnych, mieszkających w zabudowie wielorodzinnej, jak i w przypadku osób, na co dzień żyjących w domu jednorodzinnym. Schodołazy posiadają możliwość transportu, dzięki czemu można spakować je do samochodu i przewieź w dowolne miejsce. 

Schodołazy kroczące czy gąsienicowe?

Schodołazy dla niepełnosprawnych są urządzeniem, które wymaga obsługi przez osobę trzecią. W praktyce oznacza to, że aby skorzystać ze schodołazów, osoba niepełnosprawna potrzebowała będzie opieki osoby pełnosprawnej ruchowo. Nie musi ona posiadać znacznej siły, gdyż zastosowanie schodołazów znacznie ułatwia transport osoby niepełnosprawnej i nie wymaga użycia zbyt wiele energii. Wśród popularnych urządzeń warto wyróżnić: 

  • schodołazy kroczące,
  • schodołazy gąsienicowe.

Praktyczne schodołazy kroczące posiadają możliwość zamontowania wózka lub krzesełka (często już w zestawie) i umożliwiają przemieszczenie osoby niepełnosprawnej w górę lub w dół schodów, nawet gdy są one kręte. Wygodne w użyciu schodołazy kroczące wyposażone są w koło podporowe, dzięki któremu nie trzeba bez przerwy balansować wózkiem. Schodołazy gąsienicowe, bardzo popularne urządzenie stanowi doskonałą alternatywę dla ramp podjazdowych. Nowoczesne schodołazy gąsienicowe, podobnie jak kroczące wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, gwarantujące osobie niepełnosprawnej pełen komfort i spokój podczas korzystania. 

Jak używać schodołazów dla niepełnosprawnych?

Nowoczesne schodołazy elektryczne są urządzeniem, zasilanym akumulatorowo. Wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt pozwala osobie niepełnosprawnej na mobilność nawet wtedy, gdy w budynku nie zamontowano udogodnień dla osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Schodołazy posiadają jednak maksymalną siłę udźwigu, która może wynosić 130-160 kg. Niezawodnie sprawdzające się na co dzień urządzenia muszą być obsługiwane przez opiekuna osoby niepełnosprawnej, która zdecydowanie nie powinna próbować korzystać z nich samodzielnie. Wysokiej jakości komponenty gwarantują ich trwałość oraz niezawodność. Schodołazy są produktem, przystosowanym do łatwego montażu, uruchomienia, demontażu oraz złożenia, co z kolei znacznie ułatwia ich transport samochodem. Dzięki zastosowaniu schodołazów można wybrać się w podróż bez ryzyka unieruchomienia na zewnątrz obiektu docelowego. 

Możliwość komentowania Schodołazy – sprzęt, który realnie likwiduje bariery architektoniczne została wyłączona