Łóżeczko do pokoju dziecięcego – czym kierować się przy jego wyborze?
Łóżeczko jest jednym z pierwszych mebli kupowanych przy kompletowaniu wyprawki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które znacząco różnią się od siebie. Młodzi rodzice stają więc przed wyzwaniem – kupić mebel, który będzie służył długo, jest funkcjonalny i który dziecko pokocha. Jaka wysokość i długość łóżeczka jest odpowiednia dla niemowlaka, a jaka dla malucha? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka?
Jakie wymiary powinno mieć łóżeczko dziecięce?
Standardowe rozmiary łóżeczek to 140x70cm i 120x60cm. Obie wersje są najwygodniejsze dla najmłodszych, dlatego dopasowujmy rozmiar do naszej przestrzeni. Warto zmierzyć położenie kącika do spania malucha i na tej podstawie wybrać odpowiednie łóżeczko. Ciekawą opcją jest rozkładane łóżko, w którym możemy później dokupić większy materac. A co ze starszymi dziećmi?
Przy doborze rozmiaru musimy wziąć pod uwagę, że nasze nastolatki już niedługo będą wzrostu mężczyzny, więc musimy wybrać większe łóżko. Szerokość powinna wynosić od 80 do 90 cm, a długość łóżka powinna wynosić 200 cm.
Łóżeczko dziecięce z szufladą czy bez ?
Łóżeczka z szufladą to idealny mebel do pokoju dziecięcego, który szybko zyskał popularność wśród młodych rodziców. Nie jest to zaskakujące, ponieważ takie meble są bardzo funkcjonalne. Dzięki niemu łatwo i szybko zaprowadzimy porządek w pokoju dziecięcym, w którym zawsze jest mnóstwo rzeczy i akcesoriów, które powinny być pod ręką. Taka szuflada idealnie mieści się pod ramą łóżka i w razie potrzeby można ją łatwo wyjąć. Dzięki takiej konstrukcji łóżeczko z szufladami jest bardzo funkcjonalnym meblem, który pozwala na praktyczną aranżację przestrzeni w pokoju dziecięcym.
Łóżeczko dziecięce – materiały i kolorystyka
Z biegiem czasu niemowlęta rozwijają silne zmysły zapachów, dźwięków i kolorów. Łóżeczka muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, dlatego należy unikać łóżeczek z toksycznymi farbami lub lakierami. Para nie tylko pobudza zmysł węchu, ale jest również wchłaniana przez delikatną skórę. Niemowlęta mają na skórze receptory, które przekazują wiadomości do rozwijającego się mózgu dziecka. Najważniejszy jest dotyk opiekuna, bez którego maluszek nie będzie się prawidłowo rozwijał. Ale obcowanie z miękkimi i delikatnymi materiałami to także przyjemność. Upewnij się więc, że łóżeczko jest wykonane z gładkich, lekkich materiałów i ma w środku miły w dotyku materacyk, pościel, kocyki i zabawki.
Bardzo ważny jest również kolor drewnianego łóżeczka. We wczesnych stadiach życia kontrastujące i jasne kolory stymulują mózg. Warto je pokazywać dzieciom, ale raczej poprzez zabawki, książeczki czy obrazki. Łóżeczko, z którym dziecko ma niemal ciągły kontakt, powinno już mieć stonowany kolor, ponieważ nadmierna stymulacja może prowadzić do zmęczenia, rozdrażnienia i problemów ze snem.