Pomiar mocy – czy warto z nim trenować?
Wiele osób prowadzących treningi rowerowe coraz częściej zastanawia się, czy warto kupić pomiar mocy. Pomimo sporej grupy sceptyków wiele osób nie wyobraża sobie udanego treningu bez tego urządzenia. Niemniej jednak warto poznać największe zalety treningu na rowerze z pomiarem mocy.
Na początek trochę historii
Choć trudno w to uwierzyć technologia mierzenia mocy rowerowej w tzw. ergometrach była już znana w XIX wieku. Pierwszy prototyp przenośnego miernika mocy został opracowany w 1980 roku i mógł wówczas zostać wykorzystany jedynie w warunkach polowych. Pierwszym znanym kolarzem, który wykorzystał w czasie treningów ten innowacyjny sprzęt, był Greg LeMond, trzykrotny zwycięzca prestiżowego wyścigu Tour de France. Na dobrą sprawę mierniki mocy zyskały na popularności dopiero w ostatnich latach. Znaczne obniżenie cen mierników mocy oraz zwiększenie dostępności do tych urządzeń sprawiło, że pomiar mocy w rowerze jest coraz częściej wykorzystywany także przez ambitnych amatorów kolarstwa.
Dlaczego warto kupić pomiar mocy w rowerze?
Nie ulega wątpliwości, że monitorowanie obciążeń treningowych jest jednym z najistotniejszych elementów efektywnego treningu kolarskiego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić najbardziej optymalną ilość treningu, która pozwoli na osiągnięcie stałego wzrostu formy, a zarazem zapobiegnie niekorzystnemu przetrenowaniu. Wraz z postępem treningu, chcąc uzyskać dalszą poprawę formy, należy odpowiednio zwiększać jego częstotliwość, intensywność oraz długość. I tu z pomocą przychodzi zastosowanie pomiaru mocy w rowerze. Miernik mocy jest zasadniczo zestawem czujników zwanymi transometrami mierzących napięcia materiału.
Jak to działa?
Czujniki są najczęściej montowane w tylnej piaście, korbie lub pedałach rowerowych. Z praktycznego punktu widzenia pomiar transometryczny polega na wykonaniu pomiaru odkształcenia i obliczeniu naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny. Głównym powodem, dla którego warto zainwestować w pomiar mocy w rowerze, jest możliwość bieżącego i niezwykle wnikliwego monitorowania swoich obciążeń treningowych jak również osiąganych postępów. Dopasowanie poziomu obciążeń do korzyści związanych ze wzrostem formy jest jednym z najważniejszych efektów skutecznego treningu. Pomiar mocy jest optymalnym narzędziem, które pomoże w skutecznym rozkładaniu sił w czasie wyścigu kolarskiego oraz może również posłużyć jako narzędzie do przeprowadzenia testów aerodynamicznych podczas jazdy w terenie. Nieprzecenioną zaletą miernika pomiaru mocy w rowerze jest też możliwość dokładnego wyznaczenia stref intensywności. Pomiar mocy informuje kolarza o tym, ile energii włożył w odpowiednie napędzanie roweru.
Jak odpowiednio trenować z pomiarem mocy?
Trening z pomiarem mocy w zasadzie nie różni się od treningu realizowanego z pomiarem tętna, które są najczęściej wykorzystywanymi miernikami. Różnica między nimi polega na tym, że wskaźnik tętna nie odgrywa już tak istotnego znaczenia. Liczy się za to odpowiednia kadencja, a zwłaszcza moc, z jaką pedałujemy podczas jazdy rowerem, która jest mierzona w watach. Najogólniej rzecz ujmując, na wyświetlaczu wystarczy ustawić odpowiednią moc wraz z kadencją i przejechać zadany trening.